english version

MUDr. Martin Petrenko, CSc., MUDr. Viera Oroszová

späť na program

 


 

Aktuálne otázky reprodukčnej medicíny v SR

 

Na úvod práce treba zdôrazniť, že reprodukčná medicína je jednou z najprogresívnejšie sa vyvíjajúcich multidisciplinárnych oblastí modernej medicíny, ktorá zahŕňa všetky vedné odbory, venujúce sa ľudskej reprodukcii, jej fyziológii, diagnostike a liečbe jej porúch, ale i etickým a právnym aspektom spojeným s novými prístupmi k riešeniu mnohých celospoločenských otázok.
Široká oblasť vedných odborov, ktoré zdokonaľujú liečbu porúch ľudskej plodnosti metódami asistovanej reprodukcie a majú úzky vzťah ku gynekológii a pôrodníctvu, ako sú gynekologická endokrinológia, neinvazívna i invazívna sonografia, reprodukčná endoskopická diagnostika a liečba a ďalšie, prechádza búrlivým rozvojom. Ide o odbory, ktoré študujú reprodukciu v oblasti humánnej embryológie, andrológie, imunológie, kryobiológie či genetiky až po molekulárnu úroveň. Úžasné pokroky urobila a robí aj farmakológia a technologické disciplíny. Dnes už nie je možné jednotlivé odbory presne „zaškatuľkovať“, pretože ich hranice sa prelínajú a klasické delenie na „klinické“ a „paraklinické“ odbory v tejto oblasti vedy stráca zmysel a racionálny základ.
Rozsah práce neumožňuje podrobne rozobrať celkový prehľad vývoja a súčasného stavu reprodukčnej medicíny vo svete a u nás. Chceme preto upriamiť pozornosť na niektoré témy, ktoré sa nám zdajú byť zaujímavé a aktuálne.
Snažili sme sa z celej problematiky vybrať témy tak, aby každý účastník konferencie mohol získať informácie, ktoré buď sám použije v bežnej praxi, alebo využil ako motiváciu na diskusiu. Pre lekárov – gynekológov prvého kontaktu, ale aj praktických lekárov je tiež dôležitá orientácia v tejto oblasti a je vhodné, aby vedeli ohodnotiť potrebu využitia metód humánnej reprodukcie u svojich pacientok, prípadne odoslať svoju pacientku na zodpovedajúce regionálne pracovisko. Dúfame, že poznatky z tejto práce pomôžu rozšíriť si obzor i lekárom pracujúcim v lôžkových zariadeniach, ktorí sa ľudskej reprodukcii aj prakticky venujú či lekárom v špecializačnej príprave z nášho odboru. A samozrejme budeme veľmi radi, ak bude táto práca užitočná i odborníkom z iných oblastí, ktorí sa ľudskou reprodukciou zaoberajú z iných ako medicínskych pohľadov – z pohľadu práva, etiky či filozofie.
Práca sa podrobnejšie zaoberá právnymi otázkami reprodukčnej medicíny, ďalej sa obšírne venuje problematike národného registra asistovanej reprodukcie. V ďalšej časti analyzuje hradenie výkonov asistovanej reprodukcie z verejného zdravotného poistenia na Slovensku, v tejto súvislosti sa dotýka i niektorých problémov zaistenia potrebných medikamentov využívaných v liečbe neplodnosti.
V závere sa práca venuje i niektorým dôležitým etickým otázkam, ako je zachovanie fertility u pacientov a pacientok s onkologickými ochoreniami, diskutuje dôležité etické problémy reprodukčnej genetiky a v závere sa venuje i „vývozu“ slovenských neplodných párov do zahraničia.
Vzhľadom na rozmáhajúcu sa komerčnú „reprodukčnú turistiku“ je treba zdôrazniť, že reprodukčná medicína vrátane metód asistovanej reprodukcie je na Slovensku odborne i technicky na úrovni vysokorozvinutých európskych krajín a sveta a jej výsledky sú porovnateľné a v niektorých parametroch i priaznivejšie ako v okolitých krajinách. Táto informácia bude určite užitočná všetkým našim gynekológom, ale aj revíznym lekárom, rozhodujúcim o poskytovaní prostriedkov na liečbu neplodnosti z verejného zdravotného poistenia do zahraničia. Niektoré závažné komplikácie asistovanej reprodukcie (za všetky spomenieme napríklad ovariálny hyperstimulačný syndróm a viacpočetnú graviditu) aj tak nakoniec s vysokými finančnými nákladmi riešia naše ústavné zariadenia na Slovensku.
Účelom práce je upozorniť na niektoré dôležité aspekty reprodukčnej medicíny najmä v podmienkach slovenského zdravotníctva a vyvolať interdisciplinárnu diskusiu k jednotlivým načrtnutým témam.
 

 


 

Prim. MUDr. Martin Petrenko, CSc.

 

je absolventom odboru všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského, Bratislava, neskôr atestoval v odbore gynekológia a pôrodníctvo a reprodukčná medicína.
Od roku 1979 do roku 1994 pracoval ako odborný asistent na I. gynek. pôrod. klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1992 sa stal vedúcim Pracoviska pre liečbu sterility a asistovanú reprodukciu I. gynek. pôrod. kliniky LF UK. Od roku 1994 do roku 2007 pôsobil v Českej republike, na Gynekologicko - pôrodnickej klinike Fakultnej nemocnice Brno, na poste zástupcu prednostu kliniky pre LPS (primára). Od návratu na Slovensko v roku 2007 až do dnešných dní zastáva pozíciu primára I. gynekologicko pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty UK a UNB v Bratislave a vedúceho Centra reprodukčnej medicíny.
Prim. MUDr. Martin Petrenko, CSc. je hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR pre reprodukčnú medicínu, niekdajším členom Etickej komisie FN Brno a Komisie pre účelnú farmakoterapiu FN Brno. Od r. 2000 doteraz je členom Oborovej rady gynekológie a pôrodníctva Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity, Brno, bol školiteľom dvoch doktorandov na LFMU Brno. Dlhodobo pôsobil aj ako člen Komisie pre udeľovanie vedeckých hodností na Lekárskej fakulte v Hradci Králové. Bol hlavným riešiteľom a spoluriešiteľom viacerých grantov MZ ČR a EÚ.
Pôsobí aj ako vysokoškolský pedagóg, od roku 2008 je členom Komisie pre štátne skúšky Lekárskej fakulty UK v Bratislave, aktívne vystupuje na domácich a zahraničných odborných fórach. Je autorom viac ako 140 odborných vedeckých publikácií v literatúre a časopisoch, autorom kapitol v skriptách a učebniciach Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity Brno a členom organizačných výborov v predsedníctvach vedeckých konferencií. V roku 1997 získal cenu za najlepšiu publikáciu na kongrese ISGE v Singapore a dvakrát bol ocenený za najlepšiu prednášku Sympózia asistovanej reprodukcie ČR a Pawlikovou cenou za najlepšiu publikáciu roka 2005 „Minimálně invazivní operace v gynekologii“.
Je členom niekoľkých odborných spoločností (European Society for Human Reproduction and Embryology,International Society for Gynecologic Endoscopy, Českej menopauzálnej a andropauzálnej společnosti), od roku 2009 predsedom Sekcie asistovanej reprodukcie SGPS a podpredsedom Sekcie gynek. endoskopie SGPS.
Zúčastnil sa niekoľkých zahraničných pobytov a stáží v Nemecku (Halle), Holandsku (Groningen), Izraeli (Jeruzalem) a Spojenom kráľovstve (Cambridge).
 

 

MUDr. Viera Oroszová

 

vyštudovala odbor všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci. Odbornú prax absolvovala na chirurgických klinikách FN Univerzity Palackého v Olomouci, na interných klinikách FN Univerzity Palackého v Olomouci a internej klinike Vojenskej nemocnice Olomouc, na gynekologicko – pôrodníckej klinike FN Univerzity Palackého v Olomouci a na oddelení klinickej a radiačnej onkológie vo Východoslovenskom onkologickom ústave a.s. v Košiciach.
Od začiatku praxe sa zúčastňuje na domácich i zahraničných konferenciách. Je autorkou odborných článkov. Aktívne prednášala na celoslovenskej konferencii Slovenskej gynekologicko – pôrodníckej spoločnosti v r. 2012 a 2013 a ďalších kongresoch.
Dnes pôsobí v pozícii lekára v špecializačnej príprave na I. Gyneokologicko-pôrodníckej klinike LFUK a UN Bratislava a Centre reprodukčnej medicíny UNB a zároveň je externou doktorandkou na I. Gynekologicko-pôrodníckej klinike LFUK a UNB, Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave.
 

 


  

 

Kontakt

 

prim. MUDr. Martin Petrenko, CSc.

 

I.gynekologicko-pôrodnícka klinika Lekárskej fakulty UK a UNB
Antolská 11, 851 07 Bratislava
T: +421 2 6867 2700
E: mpetrenko@seznam.cz

 

 

Kontakt

MUDr. Viera Oroszová

I.gynekologicko-pôrodnícka klinika Lekárskej fakulty UK a UNB
Antolská 11
851 07 Bratislava

 


 

späť na program

GENERÁLNY PARTNER 

 

PRIHLÁSIŤ SA


ORGANIZÁTOR KONFERENCIE 

 
POD ZÁŠTITOU

    

                               

 


  

ODBORNÍ PARTNERI
                  Slovenská komora psychológov    Ústav státu a práva Akademie věd České republiky    Slovenská gynekologicko–pôrodnícka spoločnosť     

 

 


 

HLAVNÝ PARTNER

                        

   


  

PARTNERI

                                    

 

                                    

 

                                    

 


  

V SPOLUPRÁCI
                         

 


  

MEDIÁLNI PARTNERI